
Kominki zwykle dobrze się kojarzą, a umieszczając je w danym wnętrzu, od razu sprawia ono wrażenie przytulniejszego. Można powiedzieć, że nie tylko ocieplają pomieszczenie, ale także atmosferę w domu. Często umieszcza się na nich różne dekoracje, zarówno te, które mają tylko dodawać uroku danej aranżacji, jak i bardziej sentymentalne, np. pamiątki lub zdjęcia bliskich. Kominki to zdecydowanie lubiane źródło ogrzewania, jednak czy nadają się na podstawowy generator ciepła? Kiedy będą jedynie wariantem dodatkowym i czy można je instalować w blokach? W tym wpisie odpowiemy na zadane pytania, a także polecimy najkorzystniejsze rozwiązania! Zapraszamy do lektury.
Co takiego jest w kominkach? Główne zalety

Zanim przejdziemy do omawiania kominków w domach i mieszkaniach, warto pochylić się nad ogólnymi zaletami tych urządzeń. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zrozumieć ich przydatność w danych sytuacjach oraz podjąć właściwą decyzje. Kominek gwarantuje wyjątkowy klimat, ale oferuje znacznie więcej niż tylko estetyczny dodatek. Jakie więc są mocne strony kominków?
- Oszczędność na ogrzewaniu – jest to na pewno jedna z ważniejszych cech przy podejmowaniu decyzji, czy zacząć pozyskiwać ciepło za pomocą kominka. Palenie np. drewnem jest wydajne oraz niedrogie, co sprzyja odkładaniu pieniędzy lub daje możliwość przeznaczenia ich na coś innego.
- Wygodna regulacja ogrzewania – dzięki możliwości regulowania ilości doprowadzonego powietrza do kominka można wygodnie kontrolować poziom generowanego ciepła. Co więcej, bardziej nowoczesne kominki mogą być zdalnie sterowane przy użyciu smartfona!
- Możliwość montażu w mniejszych domach – kominek z powodzeniem zamontujesz na mniejszej przestrzeni, co daje możliwość tańszego ogrzewania lokatorom niewielkich budynków.
Kominek jako główne źródło ciepła – hit czy kit?
Zastosowanie kominka jako głównego źródła ciepła jest jak najbardziej możliwe, jednak efektywne będzie w konkretnych sytuacjach. Na początku trzeba także zaznaczyć, że w żadnym przypadku „główne” nie oznacza, że „jedyne”. Polskie prawo zabrania bowiem takiego rozwiązania. Jest to spowodowane możliwością wystąpienia sytuacji, w której mieszkańców nie ma długo w budynku – kominek bez udziału człowieka nie zapewni ciepła. Najlepiej sprawdzi się on we wspomnianych już małych zabudowach o powierzchni do 35 m² (np. domkach letniskowych), musi być jednak zgodny z ekoprojektem, nawet w przypadku mniejszych przestrzeni! Szczególnie na korzyść tego produktu przemawia tutaj niezależność od zasilania – ta forma ogrzewania funkcjonuje bez prądu. Jeśli zdarzy się awaria, Twoich wakacji nie zakłóci chłód. Moc grzewcza jest w tym przypadku idealnie dostosowana i paląc w kominku, można zapewnić sobie optymalny poziom ciepła, co przy większych przestrzeniach jest już trudniejsze.
W domku letniskowym szczególnie użyteczne mogą się okazać dwa rozwiązania. Żeliwny kominek wolnostojący nie tylko jest nowoczesny, ale też świetnie przystosowany do bycia głównym generatorem ciepła na niewielkiej przestrzeni! Ma wysoką moc grzewczą przy jednocześnie niewielkim zużyciu opału, a do tego wprowadza do przestrzeni wyjątkowy klimat. Warto też rozważyć zakup kominka z płaszczem wodnym, jeśli ma się możliwość połączenia go z instalacją c.o. – wówczas podgrzewana jest woda, która następnie przepływa do grzejników. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że tutaj występuje już zależność produkcji ciepła od prądu. Model kominka z wbudowanym płaszczem wodnym umożliwia również ogrzewanie całego, większego budynku, co jest ogromnym atutem. Dzięki temu wykorzystanie go jako głównego źródła ogrzewania w większej przestrzeni jest faktycznie możliwe, zawsze jednak trzeba mieć na uwadze konieczność zastosowania dodatkowych generatorów ciepła.
Dlaczego kominek jest doskonałym uzupełnieniem dla systemu ogrzewania?
W większości przypadków kominek stosowany jest jako uzupełnienie dla funkcjonującego oddzielnie systemu ogrzewania. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ z uwagi na prawo trudno jest go stosować jako główne źródło ciepła, a także na większych przestrzeniach bez płaszcza wodnego jest znacznie mniej efektywny. Nie zmienia to jednak faktu, że jego instalacja niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala on na regulację poziomu ciepła, które wytwarza, dzięki czemu ma się większą kontrolę nad temperaturą w danym pomieszczeniu. Szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie zwykle przebywa dużo domowników jednocześnie, np. w salonie. Gazowy lub żeliwny kominek z płaszczem wodnym dzięki podłączeniu do instalacji grzewczej zwiększa jej efektywność i doskonale wspiera generowanie ciepła w całym domu. Jest to również skuteczny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania, nie powodując obniżenia temperatury w pomieszczeniu.
Jak spełnić marzenie o kominku, mieszkając w bloku?
Chcąc używać kominka w bloku, należy mieć na uwadze przede wszystkim regulacje prawne. W budynkach przekraczających 4 kondygnacje naziemne nie ma możliwości postawienia kominka tradycyjnego, jeśli jednak mamy do czynienia z blokiem niższym, można to zrobić po spełnieniu szeregu wymagań, w których skład wchodzi także uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Istnieje jednak alternatywa, jaką jest biokominek. Tutaj również potrzebne jest zezwolenie, ale nie ma wymogu systemów kominowych oraz rur spalinowych, większość takich modeli nie musi także posiadać zabudowy. Wkład do biokominka umożliwia wytworzenie żywego ognia, nie zaś jego imitacji, jak ma to miejsce w przypadku modeli elektrycznych. Jeśli z kolei nie będzie Ci odpowiadać lokalizacja, w której znajduje się ten generator ciepła, nie musisz się martwić! Dużą część biokominków łatwo jest przemieścić, co ułatwi poszukiwania odpowiedniego miejsca, zarówno w stosunku odległości od mebli, efektywności ogrzewania, jak i po prostu estetyki oraz harmonizacji z resztą pomieszczenia. Do kominka powinien być łatwy dostęp nie tylko w celu wygodnego użytkowania, ale też z uwagi na konieczność konserwacji.
Jakie są inne korzyści z używania biokominków?

Oprócz umożliwienia instalacji w bloku wkłady do kominków na biopaliwo mają inne znaczące zalety. Rozwiązanie to jest przede wszystkim kompaktowe i nie zajmuje dużo miejsca, co stanowi plus nie tylko w budynku wielorodzinnym, ale też w przypadku mniejszych domów.
- Spalanie biopaliwa jest bezdymne, nie emituje szkodliwych substancji, a co za tym idzie – nie niesie za sobą przykrych konsekwencji zdrowotnych. Same wkłady posiadają też zabezpieczenia, np. w postaci szklanych osłon.
- Biokominki to urządzenia łatwe w obsłudze – wystarczy napełnić zbiornik biopaliwem, a następnie go podpalić. Nie trzeba ręcznie dokładać spalanego surowca ani czyścić popiołów.
- Dostępność tego produktu również jest jego ogromnym atutem. Nie tylko łatwo go pozyskać, ale też można przebierać w różnych rozmiarach i kształtach. Pozwala to dostosować wielkość urządzenia do potrzeb użytkownika, a również dopasować je do jego gustu oraz wyglądu pomieszczenia, w jakim kominek ma zostać ustawiony.
- Wśród modeli na biopaliwo można znaleźć zarówno klasyczne kształty, jak i te bardziej nietuzinkowe, np. fale. Każdy więc powinien dopasować coś, co będzie mu odpowiadało. Wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów, np. stali, ceramiki czy też specjalnych surowców ognioodpornych.
Mamy nadzieję, że ten wpis przybliżył Ci tematykę ogrzewania przy pomocy kominka zarówno w domu, jak i w bloku, a także pozwolił poznać Twoje możliwości w tym zakresie. Marzenie o kąciku relaksacyjnym w świetle ognia nie musi być wcale nierealne! Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możesz z powodzeniem korzystać z tego generatora ciepła w różnych pomieszczeniach, a nawet używać go jako główne źródło ogrzewania, pod warunkiem że zapewnisz rozwiązanie dodatkowe. W naszym sklepie znajdziesz rozmaite kominki z montażem, jeśli więc planujesz taki zakup, zachęcamy do kontaktu! Odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości.