Był rok 1983 ……. pracowałem wtedy jako asystent w Zakładzie Mechaniki Budowli ATR w Bydgoszczy. Podczas mojej pracy, która miała charakter dydaktyczny cały czas miałem kontakt z młodzieżą. Równocześnie z pracą w ATR realizowałem studia doktoranckie na Politechnice Warszawskiej, gdzie opracowałem patent pt.: “Kominek do powietrznego ogrzewania pomieszczeń mieszkań”. (zobacz) Pomysł otwarcia własnej firmy był wynikiem mojej twórczości rzemieślniczej którą uskuteczniałem pracując jednocześnie w ATR. Niewątpliwie przyczyniło się do tego moje wewnętrzne niezadowolenie z pracy na uczelni, jak również fakt odbycia stażu w firmie kominkowej w Niemczech

Dzień 6 kwietnia 1983r. był dla mnie dniem szczególnym – została zarejestrowana …….. moja firma. Firma znajdowala się w miejscu teraźniejszej firmy lecz w warukach bardzo prymitywnych. Z czasem powstały nowe obiekty oraz idea produkowania własnych wkładów kominkowych.

Przez około 7 lat sprzedawałem i montowałem głównie wkłady własnej produkcji. W latach ’90 do Polski zaczęły masowo napływać bardzo tanie wkłady głownie francuskie co spowodowało, że produkcja przestała się opłacać – zaprzestałem więc własnej produkcji.

Pamiętam …. jakby to było przed chwilą – mój pierwszy wyprodukowany i zamontowany kominek – został wykonany z ciosów granitowych dla znanego w Bydgoszczy cukiernika p. Adama Sowy. Każdy następny kominek wnosił nowe doświadczenia i praktykę tak niezbędną w tej branży. W pierwszym roku działaności firmy tj. w 1983r. czynnie uczestniczyłem poprzez własną ekspozycję w Targach Budownictwa w Poznaniu, o od 1992r. uczestniczę w corocznych Ogólnopolskich Targach Budownictwa w Bydgoszczy. Dziś osobiście nie zajmuję się już montażem …….. posiadam zespół wspaniałych pracowników, którym przekazuję moje doświadczenia zwracając szczególną uwagę by nazwisko LAU kojarzyło się zawsze z jakością i ciepłem …… tak jak i każdy mój kominek.

Pozdrawiam

Ireneusz Lau