Pelletmodul

Nie ma nic
piękniejszego
niż palenie drewnem

płonące polana
Nie ma nic
wygodniejszego
niż palenie pelletem


płonący pellet

... możliwość opalania pieca kaflowego zarówno drewnem, jak i pelletem.


Pelletmodul
z wkładem
HKD 4.1/5.
1


Kliknij tutaj: tak to działa

Największe od lat osiągnięcie w technice pieców kaflowych to paleniska dwufunkcyjne, pozwalające wykorzystać zarówno drewno, jak i granulat drzewny. Rezultaty wieloletnich badań i prac projektowych umożliwiają połączenie wkładu grzewczego opalanego drewnem z techniką, która całkowicie automatycznie - bez udziału użytkownika - steruje procesem spalania pelletu.

Charakterystyka


Jednostka sterująca
Pelletmodul


Ślimak podajnika pelletu


Palnik w HKD 4.1/5.1
z wydobywającym się pelletem

Widok na wnętrze zasobnika

Kliknij tutaj: tak to działa

Marzenie o całkowicie automatycznym piecu kaflowym,
czyli jak połączyć uroki palenia drewnem z wygodą ogrzewania pelletem.

Piece kaflowe opalane drewnem, czy to prawdziwy, murowany piec akumulacyjny, z wkładem grzewczym czy wyposażony w technikę wodną, mogą być teraz rozpalane przy użyciu granulatu drzewnego. Oznacza to, że pod względem wizualnym i technicznym piec kaflowy jest zbudowany jak dotąd. Nowością jest tylko to, że dno paleniska wyposażonego w takie rozwiązanie zaopatrzone jest w palnik, do którego doprowadzany jest pellet, kiedy tylko użytkownik tego zażąda.

Jest to możliwe dzięki modułowi opracowanemu specjalnie dla pieców kaflowych - urządzeniu Pelletmodul. Stojący w odległości do dwóch metrów od paleniska zasobnik pelletu o powierzchni ok. 70 x 70 cm przechowuje zapas opału na trzy do pięciu dni i podsuwa je za pomocą "ślimaka" wprost do umieszczonego na dnie paleniska palnika. Specjalny układ sterowania dokładnie rozpoznaje, czy w danej chwili ma rozpocząć się spalanie pelletu i z jaką intensywnością ma się to odbywać. Automatyczny zapalnik dba o maksymalny poziom komfortu obsługi.

W ten sposób spełnia się marzenie niejednego posiadacza pieca kaflowego. Można nie tylko rozkoszować się atmosferą ognia trzaskającego w piecu i cieszyć się z tego, że samemu można zdobyć niedrogi opał - piec kaflowy może teraz nawet podczas dłuższej nieobecności stanowić w pełni automatyczne ogrzewanie.

Jak to działa? W przypadku porąbanego drewna rzecz jest jasna: otworzyć drzwiczki, podłożyć drewna, podpalić, drzwiczki zamknąć, a resztą zajmie się elektroniczne sterowanie EOSR4. Po zakończeniu spalania piec jak to zwykle zacznie się schładzać. Chcąc tego uniknąć trzeba albo ponownie podłożyć albo włączyć "automatyczne ogrzewanie", którym zajmie się Pelletmodul do spółki z EOSR4. W tym wypadku porcje pelletu są automatycznie podsuwane od dołu do komory spalania, co pozwala utrzymać wysoką temperaturę pieca. Dopiero kiedy temperatura w pomieszczeniu lub w podłączonym zbiorniku buforowym przekroczy zadaną wartość maksymalną, proces spalania kończy się. Jeśli pomieszczenie mieszkalne wychłodzi się za bardzo, lub jeśli na zasilaniu obwodów grzewczych występują za niskie temperatury, wtedy wbudowany zapalnik ponownie rozpoczyna proces spalania.

Takie całkowicie automatyczne ogrzewanie w piecu kaflowym stanowi sensowne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku tych gospodarstw domowych, w których wszyscy domownicy są aktywni zawodowo, szczególnie wtedy, gdy piec kaflowy jest połączony z techniką wodną i jest jedynym Ĺşródłem ciepła w mieszkaniu.

Kto nie chciałby, ażeby wracając do domu po dniu pełnym wrażeń lub krótkim urlopie zastać tam ciepły piec kaflowy? Albo proszę wyobrazić sobie piec kaflowy, który można "rozpalić" za pomocą telefonu... Widzieli Państwo piec kaflowy wyposażony w funkcję ochrony przed mrozem albo funkcję utrzymywania temperatury na czas urlopu?

Urządzenie Pelletmodul oferujemy dla wkładów HKD 4.1, HKD 5.1, HKD 6.1 oraz ich warianty w postaci drzwiczek do murowanych pieców akumulacyjnych lub kotłów grzewczych. Na dnie tych wkładów przygotowany jest specjalny otwór. W tym miejscu podłączany jest ślimak podajnika pelletu oraz umieszczany jest palnik. Obsługę Pelletmodul przejmuje sterownik EOSR4. Specjalny przewód łączy go z jednostką sterującą Pelletmodul, która zawiera wszystkie potrzebne do działania składniki sprzętowe i oprogramowanie.

Zasobnik pelletu jest z reguły umieszczany w najbliższym sąsiędztwie pieca kaflowego, przy zachowaniu odpowiednich odległości i norm izolacji dla ochrony przeciwpożarowej. Napełnianie zasobnika odbywa się najczęściej ręcznie i może odbywać się na przykład po otwarciu przygotowanych do tego celu drzwiczek.

Cechy urządzenia Pelletmodul
podajnik i zasobnik całkowicie lakierowane proszkowo
zasobnik (o pojemności 90 lub 166 kg) obracany dowolnie na osi montażu
zasobnik umożliwia zasypywanie automatyczne za pomocą dmuchawy lub ręcznie
podajnik można obracać wokół osi palnika w promieniu 240 stopni
szczelne zabezpieczenie przed cofaniem płomienia do zasobnika
wolne od naprężeń i pyłoszczelne łożyskowanie ślimaka podającego
odrębne przyłącze dla powietrza z zewnątrz budynku
zapłon elektryczny
mocny silnik napędowy dla ślimaka dozującego i podającego
wszystkie elementy łatwo dostępne, proste w wymianie
jedyny w swoim rodzaju dwufunkcyjny układ sterowania dla trybów pellet/drewno

Einbauvarianten

Warianty montażu Pelletmodul

Zasobnik pelletu jest z reguły umieszczany w sąsiedztwie pieca kaflowego, przy zachowaniu odstępów i norm izolacji w celu ochrony przeciwpożarowej. Napełnianie zasobnika odbywa się zazwyczaj ręcznie poprzez przewidziane do tego celu drzwiczki. Możliwe jest jednak zasypywanie automatyczne, za pomocą turbiny zasysającej pellet z silosu umieszczonego w piwnicy. Pellet nie musi służyć tylko do "podtrzymywania ognia", kiedy akurat użytkownik nie ma ochoty podkładać do pieca. Ponieważ zastosowaliśmy automatyczny zapalnik, spalanie może rozpocząć się na sygnał czujnika informujący o spadku temperatury poniżej wartości zadanej. Czujnik ten może meldować temperaturę pomieszczenia, powierzchni pieca lub wody w zbiorniku buforowym.

Wariant 1
Pelletmodul zabudowany w sąsiędztwie pieca,
zasobnik i piec w tym samym pomieszczeniu

Wariant 2
Pelletmodul i zasobnik umieszczony
wolnostojąco w pomieszczeniu za ścianą
HKD 4 .1 z urządzeniem Pelletmodul w piecu kaflowym. Za składzikiem na drewno znajduje się zasobnik, z którego automatycznie doprowadzany jest pellet. Zasobnik dostępny jest przez osobne drzwiczki i zasypywany jest ręcznie wprost z worka. HKD 4 .1 z urządzeniem Pelletmodul. W sąsiednim pomieszczeniu znajduje się zasobnik, z którego automatycznie doprowadzany jest pellet. Zasobnik jest zasypywany automatycznie za pomocą turbiny z silosu umieszczonego w piwnicy. Silos ma wymiary dobrane do rocznego zapotrzebowania na pellet, jest więc napełniany raz do roku.
Wariant 3
Automatyczne podawanie pelletu za pomocą turbiny z silosu umieszczonego w piwnicy

W przypadku automatycznego zasypywania zasobnika za pomocą turbiny polecamy sterownik EOR-4 voice. Tylko ten wariant sterownika wyposażony jest w funkcję definiowania okresów zamkniętych, kiedy automatyczne zasypywanie zasobnika jest blokowane ze względu na towarzyszący temu hałas. Można również wskazać odpowiednie dla tej czynności okresy, tak by głośny hałas nie budził domowników w środku nocy.

W przypadku systemów pełniących rolę samodzielnego ogrzewania całego domu polecamy automatyczne zasypywanie zasobnika. W tym przypadku roczny zapas pelletu jest magazynowany w piwnicy, w silosie wykonanym z tkaniny. Czujniki poziomu napełnienia w zasobniku rozpoznają, kiedy należy rozpocząć napełnianie zasobnika. Turbina umieszczona w piwnicy zasysa potrzebną ilość pelletu z silosu i doprowadza go wprost do zasobnika.

Możliwości

Możliwości instalacji i zastosowań

Odpowiednio do danego zastosowania można zoptymalizować schemat regulacji i załączania Pelletmodul. Daje to w efekcie szereg możliwości budowy systemu grzewczego: w najprostszym przypadku będzie to piec akumulacyjny regulowany poprzez temperaturę panującą w pomieszczeniu, w najbardziej skomplikowanym przypadku piec wyposażony jest w szereg czujników wodnych i czujnik na wejściu do komina.
Obowiązuje zasada: im więcej wartości rejestrowanych przez rozmaite czujniki, tym bardziej zróżnicowanie może reagować Pelletmodul na występujące zapotrzebowania ciepła, a palenie pelletem jest bardziej efektywne i wydajne! Dla użytkownika oznacza to zawsze wyższy komfort obsługi, przy braku obsługi!

Piec akumulacyjny
Regulacja temperatury pomieszczenia lub pieca
Regulowana jest temperatura pomieszczenia lub obudowy pieca przez czujnik (T5).
Regulacja temperatury pomieszczenia z dodatkowym "zabezpieczeniem przed przegrzaniem"
Zadana temperatura pomieszczenia jest regulowana przez termostat w pomieszczeniu; jednocześnie czujnik T5 w obudowie pieca służy za "zabezpieczenie przed przegrzaniem".
Regulacja temperatury pomieszczenia z nadzorowaniem stopnia wydajności
Temperatura pomieszczenia lub obudowy pieca jest regulowana przez czujnik T5; dodatkowy czujnik na wejściu do komina (T3) redukuje straty kominowe (czujnik nadzoruje temperaturę na wejściu do komina i kończy spalanie, gdy temperatura jest za wysoka).

Telefoniczna aktywacja/dezaktywacja urządzenia Pelletmodul
Pelletmodul może być aktywowany telefonicznie (np. w celu przygotowania domu na przyjazd gości). Spalanie odbywa się według zadanych wcześniej ustawień.

Współpraca z wyciągiem kominowym (w okresie letnim)
Współpraca z wyciągiem kominowym jest konieczna, gdy Pelletmodul służy do grzania wody użytkowej w okresie letnim. Przy wysokich temperaturach nie ma najczęściej wystarczającego ciągu w kominie. Dlatego w takich przypadkach celowe jest zamotowanie wentylatora na szczycie komina, który jest sterowany poprzez złącze A4 sterownika oraz odpowiedni stycznik.
Piec akumulacyjny + technika wodna
Technika w/SKz obwodem preferencyjnym

Nastawialne, regulowane użytkowanie pieca akumulacyjnego wespół z kotłem grzewczym.
HWM/Kompaktkesselze stałą mocą kotła
Pierwszeństwo ma piec Pierwszeństwo ma woda
Regulacja temperatury pomieszczenia
Temperatura pomieszczenia lub obudowy pieca regulowane są przez czujnik (T5).
Sygnał z bufora "Standard"
Sygnał, że potrzebna jest ciepła woda, podawany jest przez czujnik w buforze (T4)

albo

Sygnał z bufora "DZE"
Sygnał, że potrzebna jest ciepła woda, podawany jest przez moduł komunikacyjny DZE/EWM

Regulacja temp. pomieszczenia/sygnał z bufora
Temperatura pomieszczenia lub obudowy pieca regulowane są przez czujnik (T5).
Sygnał, że potrzebna jest ciepła woda, podawany jest przez czujnik w buforze (T4) albo
Sygnał, że potrzebna jest ciepła woda, podawany jest przez moduł komunikacyjny DZE/EWM

Kiedy zostanie osiągnięta jedna z zadanych temperatur, spalanie kończy się i zostaje wznowione, kiedy temperatura znowu spadnie.
Wskazówka: jeśli nie potrzebna jest osobna regulacja temperatury pomieszczenia, należy wykorzystać T5 jako czujnik w zbiorniku buforowym.

Regulacja temperatury pomieszczenia z nadzorowaniem stopnia wydajności
Temperatura pomieszczenia lub obudowy pieca jest regulowana przez czujnik T5; dodatkowy czujnik na wejściu do komina (T3) redukuje straty kominowe (czujnik nadzoruje temperaturę na wejściu do komina i kończy spalanie, gdy temperatura jest za wysoka).

Telefoniczna aktywacja/dezaktywacja urządzenia Pelletmodul
Pelletmodul może być aktywowany telefonicznie (np. w celu przygotowania domu na przyjazd gości). Spalanie odbywa się według zadanych wcześniej ustawień.

Jak to działa?

copyright © 2005 kominki.pl